Choď na obsah Choď na menu
 


Zomrela s. Vestína Svoradová DKL

28. 6. 2009

     Včera nás opustila sestra Vestína Agáta Svoradová zo Spoločnosti Dcér kresťanskej lásky, ktorá dlhší čas pracovala v psychiatrickej liečebni v Pezinku ako kuchárka a dodnes si ju mnohí pamätajú. Sama o svojom živote napísala:

     „Z psychiatrickej nemocnice som musela odísť 6. 8. 1959. Pracovala som tam v kuchyni a výpoveď som dostala už 1. 7. 1969. Správca i riaditeľ nemocnice ma nahovárali, aby som sa vydala za jedného vojnového invalida, ktorý nemal nohu a býval tam. Vraj, ak si ho vezmem, budem môcť zostať. Riaditeľ mi vravel, že ak odmietnem, nemám žiadnu budúcnosť. Keďže som odmietla, zostala som bez práce a spolu s prvými štyrmi sestrami nás 6. 8. 1959 naložili do zakrytého auta a odviezli do Charitného domova v Hronskom Beňadiku. Tu som znovu pracovala v kuchyni. Neskôr nás premiestnili do Vrbového, kde som bola na hospodárstve pri ošípaných a v záhrade."

     Následne bola s. Vestína preložená do Charitného domova v Močenku. Po jeho zrušení prešla so spolusestrami do Charitného domova v Horných Lefantovciach a po jeho zrušení do Belušských Slatín, kde aj zomrela. V posledných rokoch života bola pripútaná na lôžko.

     Pohrebné obrady sa budú konať v utorok 30. júna 2009 o 13, 00 h v Ladcoch, kde sa nachádzajú hroby sestier vincentiek, keďže tam bol ich pôvodný ústredný dom. V súčasnosti tam pochovávajú sestry z Belušských Slatín.