Choď na obsah Choď na menu
 


Kaplnka sv. Rozálie

20. 8. 2008

Kaplnka sv. Rozálie

     Kaplnka morových patrónov svätej Rozálie bola postavená v roku 1730. Konsekrovaná však bola až v roku 1778.
     Pôvodne sa využívala iba raz do roka a v jeden z tzv. krížových dní (tri dni pred Nanebovstúpením Pána). V jeden deň sa chodilo v procesii z Farského kostola do Dolného, v ďalší ku krížu na Šenkvickej ulici a v posledný k „Rozálke.“ Procesia sa začala po svätej omši o 7,00 hodine, kedy ľud vedený kňazom kráčal ku kaplnke. V tento jediný deň v roku bola kaplnka otvorená. Pri kríži sa pomodlili litánie a vrátili sa späť. Tieto pobožnosti sa konali do roku 1950.
     Nové obdobie pre kaplnku nastalo v roku 1998. Vtedy ju obnovil kapucínsky kňaz P. Hubert Ferdinand Muller OFMCap, ktorý ju v ten rok na sviatok sv. Rozálie 4. septembra aj posvätil. Stala sa mu osudnou. V roku 2000 v tento sviatok tiež navštívil kaplnku a po príchode domov zomrel. Už rok po jeho smrti, 4. 9. 2001 sa slúžila prvá svätá omša pri tejto kaplnke. Odvtedy sa každý rok na sviatok sv. Rozálie 4. septembra celebruje svätá omša. Podujatie dostalo názov: „Púť k svätej Rozálii.“
     Kaplnka má pôdorys v tvare šesťuholníka. Po stranách portálu sú dve okná. Hlavnou časťou vnútorného zariadenia je oltár. Nad drevenou menzou je zavesený obraz z roku 1898, ktorého autorom je František von Meissel. V strede obrazu je postava sv. Rozálie v nike s nápisom S. ROSALIA. Po jej bokoch sú tiež v nikách postavy sv. Šebastiána a sv. Rócha s príslušnými nápismi. Obraz je signovaný F. v. Meissel 1898. Do najvrchnejšej časti rámu obrazu je vsadený malý obraz Najsvätejšej Trojice. Reštaurovaný bol v roku 1998 Tomášom Molnárom. Za obrazom sa nachádza výklenok, ktorý môže potvrdzovať, že na mieste tohto obrazu bol pôvodne iný, keďže je menší ako obraz. Po oboch bokoch oltára sú niky. Pôvodne sa tam mali nachádzať plastiky sv. Joachima a sv. Jozefa, od roku 2002 sú tu však sošky Najsvätejšieho Srdca Ježišovho a Panny Márie Fatimskej .