Choď na obsah Choď na menu
 


Erb Cajly

18. 4. 2008

Obrázok      Erb Cajly tvorí vinohradnícky nožík, majúci po stranách dva strapce hrozna s viničnými listami. Ide o vinohradnícky motív. Cajlanský vinohradnícky nožík má tzv. securis, sekerku na vonkajšej strane, ktorou sa odsekávali hrubšie prúty viniča.

     Tento erb poznáme z obecných pečatí. Prvá pečať Cajly sa nám zachovala na písomnosti cajlanského richtára zo 7. augusta 1738. Nakoľko je to tzv. pečať cez clonu, je z nej čitateľná len časť kruhopisu: Sigillum Calaense - cajlanská pečať. Pečať má v štíte znamenie - obecný erb. Ten sa však používal výlučne v obecnom pečatidle a v jeho odtlačkoch do vosku, preto nepoznáme jeho heraldické sfarbenie. Podľa heraldických pravidiel ho možno opísať nasledovne: v zelenom štíte v strede strieborný vinohradnícky nôž, majúci po stranách po jednom strapci zlatého hrozna s dvoma zlatými listami.

      Obec Cajla používala obecnú pečať so znamením do roku 1910. Nakoľko nemala finančné prostriedky na zaplatenie nového pečatidla a jeho zapísanie do kmeňovej knihy pečatí, založenej v Budapešti, od roku 1910 používala iba nápisovú pečať bez erbu.

     Po zrekonštruovaní heraldického sfarbenia erbu Cajly bol tento umiestnený na tabuliach na začiatku a konci Cajly. Tieto tabule označujú Cajlu ako historickú časť Pezinka.

Obrázok