Choď na obsah Choď na menu
 


Chorváti na Cajle

8. 5. 2008

     Na Cajle žilo veľa Chorvátov už v rokoch 1617-1618. V tom čase tu bola väčšina Slovákov a menšina Nemcov. Chorvátom tu bol sám richtár Joannes Horwath a vyskytovali sa tu tieto chorvátske mená: Herliowits, Bilich, trikrát Horwat, Bensich, Czulich, Rebich, Malhanich, Krisanich a Glacz.

     Richtárom tiež patrili starí mlyny. Jeden z nich vlastnil Jakub Illith, Schullermull mal Makos a Kalchich a tretí mlyn Hammermull patril knazovi Pozgaymu a Petrovi Czuilichovi. Nový mlyn, zdanený, ktorý bude zdanený v roku 1620, si na Cajle začal v tom čase stavať Slovák Jakub Zlatko.

     Chorváti žili z početných viníc, rovnako ako ostatné obyvateľstvo. V cajlanských vinohradoch mali v tom čase vinice aj štyria Nemci z Trlinku, dvaja vinohradníci z Viničného, jeden z Cífera, Raschith zo Slovenského Grobu, Nemci, Slováci a jeden Chorváth z Pezinka a tiež títo z Veľkých Šenkvíc: Gergacz, Beczovich, Zaichich, Bencics, Cziganicz, Ilich, Jelich, Jurinich, Turkanich, Slouinaz, Kovachich, Ztesgasich a Paulisych. Početné chorvátske priezviská na Cajle vidíme aj v súpisoch z rokoch 1715 a 1720.